Светосавље – Пут до универзума

Светосавска беседа Матије Бећковића

Поштовани,

Заједно са нашим ученицима ове године обележавамо школску славу на нешто другачији начин. Ученици су били у прилици да изнесу свој поглед на Светосавље и да својим примером покажу шта данас значи бити на путу Светог Саве. Погледајте шта смо припремили.

ЖЕЛИМО ВАМ СРЕЋНУ СЛАВУ!

Веће за српски језик и књижевност Техничке школе Ивањица

Свети Сава је одредио крст којим се крстимо, језик којим говоримо, писмо којим пишемо, пут којим идемо. После толико векова, и тај пут, и тај језик, и то писмо, и тај крст нису изван нас, већ у нама и не можемо их изгубити ако не изгубимо себе и своје унутрашње једро.

Савин прах је између нас. Његовим крвним судовима повезани смо у једно, светосавско биће. И оно се не може раздвојити а да не растргнемо Светог Саву.

Свети Сава је извадио прву личну карту српског народа и од њега знамо ко смо, како се зовемо и коме припадамо.

Свети Отац Сава ходи и проходи вековима и не престаје да животворно струји душом свог народа.

Свети Сава је био и остао путеводитељ, бриговођа и савесник српског рода.

Светосавље је посрбљено православље, а Свети Сава је једно од имена Исуса Христа.

Колико је места која сведоче о његовом присуству утканих у народно предање широм српске земље, до Савиног Кука, Савине Воде, Савиног Лука, Савиног Манастира.

Топоними са Савиним именом

Свети Сава је увек био узвишени узор и углед како сви ми треба да верујемо и поступамо.

Ни по својој смрти Сава није заборавио свој верни народ који му се, као духовном оцу, обраћа у потребама и невољама, молећи за помоћ.

Радови наших ученика најбоље показују како се чува традиција и гаје духовне вредности српског народа.